Niedoczynność tarczycy

Objawy, leczenie, przyczyny

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter

Niedoczynność tarczycy – Dieta


Dieta w niedoczynności tarczycy odgrywa bardzo ważną rolę Jak wiemy jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest brak jodu. Jod jest składnikiem hormonów tarczycy, znajduje się w rybach morskich czy w owocach morza. Warto uzupełnić nasz jadłospis w rodzaj takiego pokarmu. Drugim bardzo ważnym składnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie diety to białko.

W naszej diecie natomiast powinniśmy zrezygnować z substancji wolotwórczych (goitrogenów), które zaburzają pracę naszego organizmu a także wchłanianie jodu, są to m.in. kalafior czy kapusta. W przypadku odchudzania powinniśmy także zrezygnować z tłuszczy.


 

Jakie produkty jeść w przypadku niedoczynności tarczycy?

Białko - tak jak wspomnieliśmy na wstępie białko jest bardzo ważnym produktem diety podczas choroby niedoczynności tarczycy. Produkty bogate w białko powinno się jeść ponieważ mają one ogromny wpływ na nasz metabolizm. Powinniśmy zaopatrzyć się w chude sery, twarogi, mleko a także w drób, cielęcinę czy ryb.

Podczas diety powinniśmy pić dużo płynów, co najmniej 2 litry m.in takich jak herbata zielona czy najzwyklejsza w świecie woda niegazowana, który wspomagają metabolizm.

Jod - Jod jest bardzo ważnym elementem naszej diety w przypadku niedoczynności tarczycy. Jak już mówiliśmy jod jest składnikiem hormonu tarczycy i właśnie brak jodu w naszym organizmie jest jedną z największych przyczyn niedoczynności tarczycy. Najważniejszymi składnikami jakie powinny zostać dodane do naszego menu to: ryby morskie, owoce morze i algi. Ryby morskie są jednymi z lepszych składników diety podczas niedoczynności tarczycy ponieważ są bogate w jod, kwasy omega-3 a także w białko, którego również bardzo potrzebujemy.

W trakcie diety powinniśmy także zaopatrzyć się w produkty bogate w żelazo czy selen. Pierwszy z nich będzie bardzo przydatny w przypadku występowania niedokrwistości, natomiast drugi ma bardzo ważny udział w przypadku przemiany hormonów tarczycy (tyroksyny, trijodotyroniny)


 

Z jakich produktów zrezygnować podczas diety?

- Goitrogeny - Podczas diety w przypadku niedoczynności tarczycy powinniśmy zrezygnować z takich produktów jak: kalafior, brukselka, kapusta, rzepak, brukiew, soja, gorczyca, fasola, cebula, groch, rzepa, orzeszki ziemne, szpinak, słodkie ziemniaki, truskawki, gruszki, proso, rzodkiewki czy chrzan. Powinniśmy z nich zrezygnować dlatego, że powodują one problemy z wchłanianiem jodu jak i innych witamin czy substancji odżywczych.

 

Podsumowując powinniśmy naszą dietę wzbogacić o białko i jod a wykluczyć goitrogeny. Ważnym elementem jest także wyłączenie z naszej diety tłuszczów zwierzęcych na korzyść tłuszczów roślinnych czy rybich, które powinniśmy włączyć do naszego menu.


Zobacz również:

* Co to jest niedoczynność tarczycy?

* Tarczyca i jej budowa

* Objawy niedoczynności tarczycy

* Leczenie niedoczynności tarczycy

* Przyczyny niedoczynności tarczycy

* Co to jest TSH?

* Niedoczynność tarczycy a dieta

* Niedoczynność tarczycy a ciąża

* Niedoczynność tarczycy u dzieci+ 9 = 17

Inne choroby:

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto ...